Korak Napred
Počev od 2007. godine Jevrejska opština Zrenjanin kroz projekat „Korak napred“ okuplja na jednom mestu sve ljude koji govori istim jezikom, jezikom razumevanja, poštovanja i tolerancije. Kroz „Korak napred“ i različite umetničke izraze iz godine u godinu zrenjaninska Jevrejska opština se trudi da pokaže kako nam je malo potrebno za koristeći stari, oprobani recept – umetnost. Pozorište, folklor, muzika, poezija, ples su ono što se razume na svakom jeziku i što direktno komunicira sa dušama prisutnih. Misija koju je Jevrejska opština Zrenjanin sebi zadala jeste da se preko „Koraka napred“ najpre upozna sa sredinom u kojoj živi, nju sa jevrejskom kulturom, umetnošću i običajima, a zatim i da predstavi svo bogatstvo jezičke, kulturne i verske raznolikosti ovog podneblja kako bismo zajedno lepše živeli. I svake godine se u toj nameri odlazi jedan korak napred.
Naš korak je možda mali, ali načinjen u dobroj volji rušenja prepreka među ljudima vredi svetlosnu godinu u vremenu našeg kratkog trajanja. Naš grad, Zrenjanin, otvara svoja vrata za ove plemenite susrete od 2007. godine. Želja da nešto što je lepo i dobro traje, ostvarila se – ne slučajno. Ono što se neguje, uvek procveta. A na plodnoj vojvođanskoj zemlji čini se da celu večnost cvetaju različitosti. Različitosti u jeziku, veri i kulturi, da se kao puzavice prepliću i jedne drugoj raduju. Te 2007. godine u sali Kulturnog centra gostovali su hor SPC-a “Prepodobni Rafailo Banatski”, vokalno-instrumentalni ansambl “Arhaik” iz Kleka, kao i gosti iz Jevrejske opštine Zagreb i Osijek sa izvođenjem jevrejskih plesova.
Ova lepa zamisao nikada ne bi dobila dah života da nije bilo ljudi koji imaju uho da čuju i dušu da prepoznaju vrednost. Sala Narodnog pozorišta “Toša Jovanović” uvek je bila mesto sa kog je slata poruka: NAŠE VREME JE KRATKO PA SAMIM TIM I DRAGOCENO. STOGA, PAŽLJIVO HODAJMO, NEKA NAM KORACI BUDU MEKI I OPREZNI, DA NE BI ĐONOM ZGAZILI NEKU RETKU I DRAGOCENU BILJKU.
Dobre namere “Koraka napred” prepoznali su mnogi: Jevrejske zajednice iz Srbije i okolnih zemalja, kulturno umetnička društva iz Zrenjanina i Srbije, umetnici iz našeg grada i cele Srbije i regiona. Gosti iz Beograda, poput Stefana Sablića, iz Mađarske, poput Klecmer benda ili iz Bugarske su samo neki koji su tokom godina bogatili ovo naše veče. Tokom godina predstavljali smo vekovnu tradiciju i kulture kroz specifični izraelski folklor, duhovnu i svetovnu muziku, dramske prikaze koji govore o nepremostivim granicama među religijama.
PROGOVARAMO UNIVERZALNIM JEZIKOM – JEZIKOM UMETNOSTI